Historické události v díle
Jak jsem na několika místech zmínila, kniha obsahuje celou řadu historických reálií. Androniková dokonce v závěru románu uvádí seznam použité literatury! Při přípravě k psaní přečetla mnoho knih o válce, holocaustu, mytologii i životě v Indii. Výsledek její přípravy je impozantní. Při čtení máme dojem, že všechno se skutečně stalo. Vymyšlené postavy jsou zasazeny do reálného prostředí a konkrétního času. Uveďme si několik příkladů událostí, které jsou v knize jmenovány:
- 1926 rok ukončení Tomášových vysokoškolských studií (fiktivní postava, fiktivní datum) x reálné události
- následný popis výstavby Zlína včetně úvah o problematické architektuře dělnických obydlí
- 12.7.1932 zahynul při leteckém neštěstí Tomáš Baťa
- v lednu 1934 proběhlo v Indii rozsáhlé zemětřesení
- 1935 nenásilí M.K. Gándhího
- 1937 výstavba zlínského mrakodrapu
- 3.7. 1926 záplavy ve Zlíně
Nejen přesná data navozují atmosféru skutečnosti. Také reálie ze života Indie a pak ze života v koncentračním táboře:
Indie
žena nemá žádnou váhu, když se narodí dcera, celá rodina je nešťastná - pohřby na hranici, včetně upálení živé vdovy – její otec je pyšný, že jeho dcera dokázala uhořet na hranici - nízké hygienické standardy - dozvídáme se, že švec patří do nejnižší kasty – dotýká se totiž kůže zvířat, je nečistý
Holocaust
#holocaust #šoa #válka #druhá_světová_válka
pro umocnění reality je fiktivní text doplněn ukázkami z různých nařízení a také z dobového tisku. - autorka zmiňuje správu Terezína, radu starších i další reálie - zmiňuje události, které se v Terezíně skutečně staly, např. kulturní vystoupení dětí - popis vagónu, ve kterém byli přepravováni do Osvětimi a ponižujících hygienických poměrů uvnitř - v Osvětimi líčí sexuální zneužívání, dvojí tvář německých dozorců, nelidskost pocházející často z řad jiných vězňů, popisuje také případ německého dozorce, který se rozhodl pomoci vězňům a zaplatil za to svým životem, zmiňuje Mengeleho (lékař, který prováděl pokusy na vězních) a další otřesné události - tyfová epidemie - zajímavý je Peteho postřeh po vylodění v Evropě – Angličanky se nevyhýbaly černým vojákům, v Evropě nebyl rasismus, na který byl Pete z jihu USA zvyklý.
[!abstract] Protižidovské nařízení 29. října 1941
Žid nebude mlsat. Obchodník napříště nesmí Židovi prodat žádné ovoce, sýry, cukrovinky, ryby, drůbež ani zvěřinu. Aby se nemohlo toto nařízení obcházet, je zakázáno Árijci jakékoliv darování některého z těchto druhů potravin Židovi.
Obsah